"זרע הפורענות"-על בנק הזרע בישראל

"זרע הפורענות"-מבט שני על בנקי הזרע בישראל

באחת מכתבות תוכנית "מבט שני" הפנו מבט אל התנהלות בנק הזרע בישראל ותוך כדי כך ניתן היה לקבל הצצה למקום שבימים רגילים איננו יודעים עליו הרבה.
השם שנבחר לכתבה בהחלט סימן מספר בעיות קשות שהן נחלת בנקי הזרע ויש להם השלכות עבור הנשים המבקשות לקבל זרע באופן של תרומת זרע.
ראשית,הכתבה הראתה את הקלות הבלתי נסבלת בה כל אחד יכול לתרום זרע,הצורך הרב של הבנקים הללו מאפשר גם למשתמשים בסמים וכו' לתרום ,אין שאלות ובדיקה בנושא הזה כלל.
נדמה כי המחסור בתורמים מוביל לכך שתורם אחד תרם זרע ל 26 נשים שונות ואחר ל16 נשים ועוד היד נטויה, המשמעות המעשית היא חשש רב לגילוי עריות לילדים שיוולדו באופן הזה,ובעיות הלכתיות כבדות.
אין בישראל עד עכשיו כל מניעה לתורם ללכת ולתרום בבנק זרע אחד פעמיים בשבוע,למדנו כי יקבל 400 ₪ לתרומה אחת ולאחר מכן ללכת לוהרשם בבנק אחר,וכמובן בבנק נוסף.
אין כל תיעוד והצלבה פשוטה של תעודות הזהות של התורמים.
ההשלכות חמורות,תורם יחיד יכול לתרום ככול שיחפוץ ולהגדיל את הסיכוי לגילוי עריות של צאצאיו.
בהלכה היהודית,מעמד ילד כזה נקרא בשם מיוחד "שתוקי" והוא ילד שזהותו של אביו אינה ידועה ויש לכך השלכות.

תינוק עם בלונים

"לא רצית לדעת מי האבא שלי?"

אחד משיאי התוכנית היה כאשר מבט שני הציג ילד שנולד באופן הזה והוא כיום בן 17,שיחתו עם אימו הייתה מכמירת לב ומרתקת "את לא רצית לדעת מי האבא שלי?"שאל אותה בהשתאות,והיא ענתה כי זה לא עלה בדעתה,הוא היה סקרן וניכר כי בכל נימי נפשו חסרה לו החוליה הזו בזהות שלו.
אמנם אימו גידלה אותו במסירות אולם הצורך האנושי להכרה בזהות היא מושרשת בכל בן אדם ,הוא הביע שוב ושוב את השבר הזה ונוכח אי ההבנה של אימו לקושי.

 לסיכום:

חוסר התאום בין בנקי הזרע גורם לריבוי צאצאים מאותו תורם,אי ההגבלה עם התרומות,אי בדיקת הרקע של התורמים לבנק הזרע ובעיות זהות קשות מאוד מובילים למחשבה כי זהו פתרון לא קל ולא רצוי כפתרון ראשון במציאות בה ניתן לפתור את הצורך בזרע במציאת אב הולם.

קישור לכתבה טלויזיונית

 יעל דן מראיינת בנוגע לבנק הזרע

loader
חץ למעלה
סגירה
סגירה
אחזור סיסמה
שגיאה: שדה חובה!
הקישור נשלח בהצלחה!