תגובת הסבתות לנכד מחוץ לנישואין

האחת שתמכה, האחת שזנחה
הן חיכו לבשורה הזו שנים וכשסוף סוף זכו לשמוע את בנותיהן מספרות בהתרגשות: "אמא אני בהריון", אחת מהן בכתה מאושר והשנייה – מבושה.

מה היית עושה אילו בתך ספרה לך שהרתה לגבר זר והחליטה ללדת ולגדל את הילד לבדה? מברכת אותה על אומץ ליבה או פוצחת במסע שכנועים כדי למנוע את המשך ההיריון? שתי הסבתות שהסכימו להתראיין לכתבה זו סיפרו על תגובותיהן השונות לבשורה:

אהובה אמה של ליבי היא אישה מבוגרת "עם לב צעיר", העובדת במשרה מלאה במהלך היום ובשעות הערב באה לעזרתן של שלושת בנותיה, מסייעת להן עם הנכדים, רוחצת, מאכילה ומארגנת.  במשך שנים קיוותה א' שביתה הבכורה ליבי תינשא ותכבד אותה בנכדים, אך כשהבת הגיע לגיל 42, חשבה אהובה שהחלום לנכדים מליבי הוא חלום שתאלץ לגנוז:

 "דווקא ליבי, שהסתדרה בחיים וידעה לאן ללכת ומה לעשות, לא הצליחה במערכות היחסים שניהלה. היא נישאה בגיל צעיר וכשזה לא הלך, התגרשה. לאחר שלוש שנים שבהן לא הסכימה לצאת אפילו לדייט אחד, פגשה בחור מקסים ופצחה במערכת יחסים".

אז האמנת שאולי החלום לראות אותה אמא באמת יתגשם?
"היחסים פרחו והיא הייתה מאושרת מאוד. כולנו קיוונו שהוא האחד בשבילה, אהבנו לראות אותה איתו. לאחר ארבע שנים ביחד היא שאלה אותו מה דעתו על נישואים, היא הייתה אז בת 42 ורצתה מאוד ילדים. לצערה, הבחור לא רצה להינשא. הוא אמר שהוא לא מאמין במוסד הנישואים. היא נפרדה ממנו בבכי וצער, אבל מה שהנחה אותה זה הרצון שלה להפוך לאמא וזו הייתה מטרה חשובה מידי בשביל שהיא תוותר עליה".

חשבת שהיא תחפש מערכת יחסים אחרת ואולי תנשא להרות לאחר נישואין לבחור אחר?
"קיוויתי, אבל לה היה רעיון אחר. לאחר שסיימה להתאבל על הקשר היא החליטה לבקש מידידה הקרוב תרומת זרע ולהפרות אותה. הוא אומנם התלבט אבל היא הבטיחה לו שזו תרומת זרע והוא לא יצטרך להיכנס לבלאגן משפטי או שתכפה עליו להפוך לאבא בניגוד לרצונו, והוא הסכים".

אייך הגבת כשהיא סיפרה לך שהרתה לו?
"שמעתי על ההריון מאחותה, כוון שהיא התביישה לספר לי, לא נפגעתי מכך שהרתה ללא נישואים אבל נפגעתי כשהבנתי שהיא התביישה לספר לי. כששאלתי אותה אם זה נכון והיא באמת בהריון היא אישרה והראתה לי תצלום אולטרסאונד של הנכד הקטן שלי, הייתי מאושרת".

הפריע לך שהיא לא המתינה למיסוד יחסים והחליטה להביא ילד לבד?
"לא. כי  זה לא באמת משנה אם הייתה מביאה ילד בנישואים ומגדלת אותו כאם חד הורית לאחר הגירושים, או שהייתה מביאה ילד עם בחור שאיתו יצאה ארבע שנים. העובדה היא שהיא ניסתה מערכות יחסים זוגיות והן לא עבדו, אבל הרצון שלה להפוך לאם ליווה אותה כל השנים והיא הרגישה שהיא מוכנה להפוך לאם גם אם זה אומר לגדל את הילד לבד".

אייך התייחסו המשפחה והחברים לעובדה שהיא בהריון ואין בחור ברקע?
"לא הסתרנו את ההריון, להיפך, סיפרנו בשמחה על הבשורה הנפלאה וחלקנו עם המשפחה והחברים את הציפייה וההתרגשות. היו חברות ששאלו אותי מי האב, ולבקשתה של ביתי, לא הסגרתי את המידע האישי הזה. עניתי תמיד את אותה התשובה: "עומד להיוולד לי נכד וזה כל מה שחשוב".

במהלך ההריון הרגשת שהיא התחרטה על ההחלטה להביא ילד לבד?
"היו רגעים שהיא סיפרה על החשש לגדל את הילד לבד כמובן, אך הבטחתי לה שכל עוד יש לי כוח – אני אגדל אותו איתה. לשמחתי זכיתי ללוות אותה בלידה. היה קצת עצוב כי בכל זאת קיוויתי לראות אותה עם בן זוג, אבל האושר האמיתי שלה לנוכח התינוק הקטן כבש את כל מי שהיה בחדר הלידה".

אייך הגיב אבא שלה על ההריון?
"הוא התבייש בהתחלה כי לא ידע מה לענות כששאלו אותו מי האבא, אני חושבת שלגברים קצת יותר קשה עם הרעיון אבל הוא לא האמין כמה אושר הציף אותו כשראה אותה מחזיקה את התינוק. אני חושבת שבאותו הרגע הוא הבין שזה באמת לא משנה אם יש אב בתמונה או אין, מה שחשוב זה שהם בריאים ומאושרים ושנעשה הכל כדי לתת להם בית".

את גאה בה על החלטתה להביא ילד לבד?
"כן. היא אישה חזקה ואמיצה שלא הסכימה לוותר על חלומה להפוך לאם. היא מגדלת את הבן שלה באהבה והיא מאושרת. הידיד שלה, אבי בנה, מגיע לבקר אותו לעיתים תכופות והם הולכים יחד לקניון או לפארק. שניהם מצאו את האיזון הנכון והוא מאמין בכישורי ההורות שלה ותומך בכל החלטה בנוגע לילדם המשותף".

מאז הלידה היא מצאה מערכת יחסים?
"אני יודעת שהיא ניסתה לצאת עם בחורים והם נרתעו מעצם העובדה שיש לה ילד בן שנה וחצי, אבל זה הפסד שלהם. בתי סבלנית ומאמינה בכל ליבה שהצעד הזה נכון. מבחינתה, הילד הוא כל חייה ואם תגיע מערכת יחסים – זו תהא תוספת נעימה"

***.
אישה בהריון

לעומת אהובה שראתה בהחלטתה של ביתה להביא ילד לבד מעשה של אומץ לב, ריקי אמה של דנה לא ידעה היכן לקבור את עצמה מבושה:

"דנה ילדה מדהימה, תמיד הצליחה בכל מה שעשתה, הייתה קצינה בצבא, סיימה תואר ראשון ושני בהצטיינות, מצאה עבודה שנתנה לה סיפוק ומשכורת הרבה מעבר למה שהצטרכה, נסעה לחו"ל, התגוררה בדירה מדהימה בת"א והעולם שלה היה מלא. יום אחד החליטה שהיא רוצה להרות, כשסיפרה לי על זה התחננתי שתחכה למערכת יחסים מסודרת ויציבה. ביקשתי שתמתין לא רק בגלל הקושי בלגדל ילד לבד, כמו גם בגלל שלא רציתי שיסתכלו עליה בעין רעה. נכון שכולנו נאורים ומתקדמים, אבל ידעתי שידברו עליה ושאם תרוץ להביא ילד לבד לא תוכל למצוא לאחר מכן מערכת יחסים טובה מבלי שתתחיל עם ערימה קשיים, ולא רציתי שהחיים שלה יסתבכו רק בגלל הרצון שלה להפוך לאם.

אייך היא הגיבה לדברים שלך? היא הופתעה? כעסה?
"היא כעסה עליי מאוד. אני חושבת שהיא ידעה מראש שכך אני אגיב. התווכחנו המון  אבל זה לא שינה את ההחלטה שלה להרות.

היא ניסתה לחלוק אתך את ההריון, לקרב אותך לתינוק?
"כן, אך כשביקשה ממני לבוא איתה לרופא לא הסכמתי, כשהיא סיפרה לי שהרתה בכיתי מבושה ועצב. כעסתי עליה כ"כ. זה לא שהיא התגרשה וזה המצב, היא בחרה מראש להביא ילד לבד וזה הכעיס אותי. אמרתי לה שזה לא בסדר כלפי הילד, שהוא ירצה לדעת מי אבא שלו, שירצה מערכת יחסים איתו, שהיא צריכה להפסיק להיות אנוכית ולחשוב גם על אלה שמסביבה, אך היא לא הקשיבה".

היית איתה בלידה?
"לא. ניתקנו קשר כשהיא הייתה בחודש החמישי. אני יודעת שהיא ילדה את הילד לבד, ומגדלת אותו בקושי רב, לא מוצאת את האיזון בין ההצלחה המקצועית שלה להורות. היא חשבה שזה יהיה קל ונעים אבל גילתה שזה לא פשוט".

אייך הגיב אבא שלה להחלטה להביא ילד ללא מערכת יחסים?
"
אבא שלה התנתק ממנה."

את מתחרטת שלא תמכת בהחלטה שלה?
"כן. הייתי צריכה לסתום את הפה ולתמוך בה בכל מצב, אפשרתי לפחד שלי מרכילות להרחיק אותה ממני. לאחר שהבושה והפחד התפוגגו הבנתי שהפסדתי אותה. שיותר מידי זמן עבר. היום אנחנו לא מדברות. כששמעתי מחברה טובה שלה שהיא ילדה נדהמתי, אפילו לא ידעתי שהבת שלי בחדר לידה…"

את חושבת שאי פעם תחזרו להיות בקשר?
"עברו שלוש שנים לאחר הלידה ואני רוצה למצוא את הדרך להגיע אליה אבל לא יכולה. אני לא מבינה אייך הגענו למצב הזה, לא רק שאיבדתי בת גם איבדתי נכד. הילדה היחידה שלי ואני לא מדברות. שנינו לא מאושרות. החיים שלה הפכו לקשים וסבוכים ואני השארתי אותה להתמודד לבד. את מי הענשתי בסיפור הזה? אותה או אותי?! אני מתגעגעת אליה והמחשבה שאני לא מכירה את הנכד שלי הורגת אותי".

שתי אמהות שהגיבו כ"כ שונה לרצון של בנותיהן להפוך לאימהות בעצמן, ומה שהביא את האחת לצעוד עם נכדה לקנות תחפושת לפורים, הביא את השנייה לטיולים ליליים ליד דירתה של ביתה בתקווה להגניב מבט בנכד איתו אין לה קשר.

loader
חץ למעלה
סגירה
סגירה
אחזור סיסמה
שגיאה: שדה חובה!
הקישור נשלח בהצלחה!